Bądź fit za biurkiem!

- Bądź fit, Program kulinarny WszechSmaki TV

Pracujesz za biurkiem, ale marzysz o codziennej dawce ruchu? A może chcesz bardziej dbać o swoje ciało i zdrowie, ale nie wiesz od czego zacząć? Ada Palka, trenerka personalna, ambasadorka marki 4F i gość drugiego sezonu programu WszechSmaki.TV, specjalnie dla Ciebie przygotowała 10 porad jak zadbać o formę w biurze:

 1. KOMFORT TO PODSTAWA

  Większość z nas w pracy spędza średnio 40 godzin tygodniowo, co daje miesięcznie ok. 160 godzin. Tak długi czas w pozycji siedzącej to zabójstwo dla Twojego kręgosłupa. Wygoda i komfort w miejscu pracy są bardzo istotne. Fotel, na którym siedzisz, musi być regulowany, dobrze wyprofilowany i powinien aktywnie podążać za Twoim ciałem. Jest to niezbędne, aby zminimalizować ból i obciążenie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Również biurko powinno być regulowane, w końcu każdy z nas ma inny wzrost. Ważne! Unikaj zakładania nogi na nogę! 

 2. DZIESIĘĆ MINUT DLA CIAŁA

  Rusz się! Wstań od biurka, zrób parę przysiadów, skłonów, pomachaj ramionami i wykonaj krążenia głowy w różnych płaszczyznach. Ciało domaga się ruchu i nie może przez tyle godzin pozostawać w jednej pozycji.

 3. REST ROOM 

  Korzystaj z pomieszczeń firmowych, które są przystosowane do odpoczynku. Połóż się na piłce rehabilitacyjnej albo usiądź w wygodnym fotelu. Zamknij oczy, zrelaksuj się…

 4. ĆWICZENIA ODDECHOWE TO DOBRY KIERUNEK

  Wykorzystuj tę metodę nie tylko w stresujących sytuacjach. W nerwach nasz oddech staje się płytki, więc tym bardziej warto się na nim skoncentrować. Weź wdech nosem, chwilę zatrzymaj i powoli wypuszczaj ustami. Powtórz 10 razy. To na pewno pomoże Ci się uspokoić, a dobrze wiesz, że spokój przydaje się w pracy.

 5. ENERGETYCZNE ŚNIADANIE TO PODSTAWA 

  Regularne i zdrowe odżywianie to spory problem dla wielu pracujących. Nie wychodź z domu bez energetycznego śniadania! Owsianka z owocami, łyżeczką masła kokosowego i modem to dobre rozwiązanie.

 6. DRUGIE ŚNIADANIE DO PRACY TO KONIECZNOŚĆ 

  Wiem o tym, dlatego sama zabieram do pracy lunchbox z różnymi smakołykami. Najczęściej wypełniam go orzechami, suszonymi owocami, płatkami migdałowymi, makaronem z warzywami, owocami, sałatką czy awokado.

 7. KAWA DOPIERO PO ŚNIADANIU 

  Unikaj picia kawy na czczo, zarówno rozpuszczalnej jak i zalewanej. Najlepsza jest gotowana albo z ekspresu, ale i przy niej zachowaj umiar! Dzienna dawka kawy nie powinna przekraczać dwóch filiżanek. Kawa jest ciężkostrawna i wychładza Twój organizm. Aby była lepiej tolerowana, dodaj do niej korzenne przyprawy (cynamon, kardamon i imbir).  Jeżeli słodzisz kawę, to najlepiej miodem albo stewią.

 8. PAMIĘTAJ O PRZERWIE

  Chwila wytchnienia w pracy jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a wręcz przeciwnie – bez niej Twoja wydajność mocno spada. Staraj się robić minimum 15-minutową przerwę dwa razy w ciągu 8 godzin pracy.

 9. OCZY TEŻ POTRZEBUJĄ ODPOCZYNKU

  Jeżeli siedzisz parę godzin dziennie przy komputerze, nie zapominaj o oderwaniu wzroku od ekranu. Daj odpocząć swoim oczom – zamykaj je na kilka sekund, dużo mrugaj. Musisz sobie wyrobić taki nawyk.

 10. UŚMIECHNIJ SIĘ 

  Pozytywne nastawienie na dzień dobry jest kluczowe. Staraj się optymistycznie podchodzić do wszystkiego, nawet jeżeli na Twojej drodze pojawiają się problemy. Przecież każda przeszkoda jest dla Ciebie szansą!

13716179_1276180422400221_4442575507577188520_n

 

Menu: