Jedź bezpiecznie zimą!

- Garść wiedzy, Wywiad

Zima wszystkim coraz bardziej daje się we znaki. Wiedzą o tym zwłaszcza zmotoryzowani, dla których poranne skrobanie szyb i problemy z uruchomieniem silnika to norma. Na zimowych drogach najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jak o nie zadbać? Zapytaliśmy o to eksperta – kierowcę rajdowego Grzegorza Miksę. Przedstawiamy Ci 10 zasad, które ułatwią podróżowanie samochodem w trudnych warunkach. Przeczytaj je i jedź bezpiecznie zimą!

 1. Zmiana opon

  Nie należy z nią zwlekać. Opony zimowe należy zmieniać kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni.

 2. Regulacja świateł 

  Właściwa regulacja przednich świateł pomoże w ocenie sytuacji na drodze, zwłaszcza w trudnych warunkach. Zimą szybko zapada zmrok, a śniegowa zadyma może zaskoczyć Cię w każdym momencie. 

 3. Pamiętaj o spryskiwaczach

  Wydaje się to oczywiste, ale niektórzy co roku o tym zapominają. Kiedy temperatura spada, używaj tylko zimowego płynu do spryskiwaczy. Błoto na zimowych drogach nie jest rzadkością, więc dobry płyn szybko wyczyści szyby i pomoże w bezpiecznym dotarciu do celu.

 4. Zawsze odśnieżaj samochód

  Ważne aby przed podróżą dokładnie odśnieżyć samochód i wszystkie szyby oraz światła. Chyba, że nie zależy Ci na tym, aby widzieć dokąd jedziesz 😉 

 5. Jedź płynnie

  Aby uniknąć wpadnięcia w poślizg, jadąc po śliskiej nawierzchni, wszystkie manewry (hamowanie, przyśpieszanie, operowanie kierownicą) wykonuj jak najpłynniej.

 6. ABS

  Jeśli masz auto wyposażone w ABS (system zapobiegający blokowaniu się kół) hamuj z maksymalną siłą, bez tzw. hamowania pulsacyjnego.

 7. Zachowaj odstęp

  Na śliskiej nawierzchni droga hamowania naszego pojazdu znacząco się wydłuża. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych pasażerów, pamiętajmy o zwiększeniu odstępu od pojazdów jadących przed nami.

 8. Uważaj na zakrętach

  Podczas pokonywania zakrętów, unikaj gwałtownego hamowania i zmiany biegów. Tym sposobem zminimalizujesz ryzyko wpadnięcia w poślizg i pozwoli Ci to stabilnie przejechać zakręt.

 9. Dostosuj prędkość

  Bardzo ważne jest, aby dostosowywać prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Jeśli chcesz ocenić przyczepność pojazdu do podłoża, przy rozpoczęciu podróży szybko przyspiesz i zobacz, w którym momencie koła samochodu zaczną „buksować”. Unikaj oceniania przyczepności poprzez hamowanie!

 10. Pasy to podstawa!

  Zapnij pasy bezpieczeństwa! Tę zasadę polecam stosować za każdym razem, kiedy wsiadamy do samochodu, niezależnie od pory roku. Pasy naprawdę mogą uratować nasze życie! 

Menu: