Makaron w roli głównej

- Garść wiedzy, Magia jedzenia, Magia kina

Makaron, narodowa duma i chwała Włochów, pojawiał się w kinie wielokrotnie, odgrywając często niebagatelną rolę w fabule. Śledząc ponad stuletnią historię kina, znajdujemy w niej przede wszystkim spaghetti. Ten rodzaj makaronu na ekranie zadebiutował już w epoce kina niemego, a jego pojawieniu się towarzyszyły często momenty komiczne.

Od komizmu…

Przedstawimy kilka momentów, kiedy historia makaronu splotła się – a nawet i zagmatwała – z historią filmu!

„Kucharz” Bustera Keatona

Lekcja jedzenia spaghetti, jaką legenda kina niemego, Buster Keaton, udzielił w filmie „Kucharz”, została powtórzona wiele lat później przez Pippi Langstrumpf – zwaną również Fizią Pończoszanką – w najbardziej znanej adaptacji filmowej z 1969 roku.

[slideshow_deploy id=”3445″]

„Gorączka złota” Charliego Chaplina

Najsłynniejszy tramp w historii kina tym razem szuka szczęścia w Klondike. Przeżywając omamy wzrokowe wywołane głodem, próbuje zjeść własne buty, a sznurowadła nawija na widelec niczym nitki makaronu. Nitki spaghetti pojawiają się również w lirycznym „Brzdącu”, gdzie z nieznaną sobie wcześniej potrawą próbuje zmierzyć się tytułowy bohater.

[slideshow_deploy id=”3455″]

„Dyktator” Charliego Chaplina

Chaplin w arcydziele światowego kina i podwójnej roli – dyktatora Hynkela wzorowanego na Hitlerze – i biednego, żydowskiego fryzjera. W scenie spotkania Hynkela z władcą Bakterii, Benzino Napalonim, dochodzi do pojedynku na potrawy, gdzie jednym z głównych rozgrywających jest miska spaghetti.

"Dyktator" (1940), kadr z filmu

„Dyktator” (1940), reż. Charlie Chaplin, kadr z filmu

… do romantyzmu

Zgodnie z powtarzaną przez nasze babcie maksymą:„Przez żołądek do serca”, poprzez potrawy wyrażamy również nasze uczucia. Pisaliśmy już o tym, a teraz odwołamy się do najsłynniejszej romantycznej sceny, w której miłosnemu wyznaniu pomógł… makaron. Mowa oczywiście o „Zakochanym kundlu”, klasycznej produkcji Walta Disneya. Opowieść o uczuciu, jakie pojawiło się między cocker spanielką z rodowodem, Lady, a kundlem z „niższych sfer” zwanym Trampem, podbiła serca widzów na całym świecie. W filmie wiernie oddano dwunożne podziały klasowe, jakie panują w czworonożnej społeczności. Mimo, iż opowiada o parze psów, film pozostaje klasycznym romansem z jednym z najsłynniejszych pocałunków w historii kina. „Złączeni nitką spaghetti” Lady i Tramp wzruszają również dzisiaj. I ten moment, w którym Tramp podsuwa Lady na brzeg talerza ostatnią, mięsny klopsik… Przepis na spaghetti, które jedli nasi bohaterowie, znajdziecie tutaj.

"Zakochany kundel" (1955), reż. Hamilton Luske, Wilfred Jackson, Clyde Geronimi

„Zakochany kundel” (1955), reż. Hamilton Luske, Wilfred Jackson, Clyde Geronimi

Filmowe spaghetti

Na zakończenie słów kilka o jeszcze jednym śladzie, jaki makaron odcisnął w historii filmu. Mowa oczywiście o spaghetti westernie, gatunku filmowym, którego przedstawicielem był m.in. Sergio Leone. W tym włoskim podgatunku westernu nie spotkamy raczej makaronu lecz kowbojów, złoczyńców i brutalną rzeczywistość Dzikiego Zachodu. Spaghetti westerny były swoistym hołdem złożonym przez europejskich twórców jednemu z „najbardziej amerykańskich” gatunkowi filmowemu. Spaghetti westerny były realizowane małym nakładem kosztów i łączyły wpływy amerykańskie, latynoskie i europejskie. Już jutro na naszym blogu kulinarna interpretacja pojęcia „spaghetti western” – panie i panowie, czas na makaron w roli głównej!

Spaghetti Western makaron  

Menu: