Makaron, narodowa duma i chwała Włochów, pojawiał się w kinie wielokrotnie, odgrywając często niebagatelną rolę w fabule. Śledząc ponad stuletnią historię kina, znajdujemy w niej przede wszystkim spaghetti. Ten rodzaj makaronu na ekranie zadebiutował już w epoce kina niemego, a jego pojawieniu się towarzyszyły często momenty komiczne.
Od komizmu…
Przedstawimy kilka momentów, kiedy historia makaronu splotła się – a nawet i zagmatwała – z historią filmu!
„Kucharz” Bustera Keatona
Lekcja jedzenia spaghetti, jaką legenda kina niemego, Buster Keaton, udzielił w filmie „Kucharz”, została powtórzona wiele lat później przez Pippi Langstrumpf – zwaną również Fizią Pończoszanką – w najbardziej znanej adaptacji filmowej z 1969 roku.
[slideshow_deploy id=”3445″]
„Gorączka złota” Charliego Chaplina
Najsłynniejszy tramp w historii kina tym razem szuka szczęścia w Klondike. Przeżywając omamy wzrokowe wywołane głodem, próbuje zjeść własne buty, a sznurowadła nawija na widelec niczym nitki makaronu. Nitki spaghetti pojawiają się również w lirycznym „Brzdącu”, gdzie z nieznaną sobie wcześniej potrawą próbuje zmierzyć się tytułowy bohater.
[slideshow_deploy id=”3455″]
„Dyktator” Charliego Chaplina
Chaplin w arcydziele światowego kina i podwójnej roli – dyktatora Hynkela wzorowanego na Hitlerze – i biednego, żydowskiego fryzjera. W scenie spotkania Hynkela z władcą Bakterii, Benzino Napalonim, dochodzi do pojedynku na potrawy, gdzie jednym z głównych rozgrywających jest miska spaghetti.
… do romantyzmu
Zgodnie z powtarzaną przez nasze babcie maksymą:„Przez żołądek do serca”, poprzez potrawy wyrażamy również nasze uczucia. Pisaliśmy już o tym, a teraz odwołamy się do najsłynniejszej romantycznej sceny, w której miłosnemu wyznaniu pomógł… makaron. Mowa oczywiście o „Zakochanym kundlu”, klasycznej produkcji Walta Disneya. Opowieść o uczuciu, jakie pojawiło się między cocker spanielką z rodowodem, Lady, a kundlem z „niższych sfer” zwanym Trampem, podbiła serca widzów na całym świecie. W filmie wiernie oddano dwunożne podziały klasowe, jakie panują w czworonożnej społeczności. Mimo, iż opowiada o parze psów, film pozostaje klasycznym romansem z jednym z najsłynniejszych pocałunków w historii kina. „Złączeni nitką spaghetti” Lady i Tramp wzruszają również dzisiaj. I ten moment, w którym Tramp podsuwa Lady na brzeg talerza ostatnią, mięsny klopsik… Przepis na spaghetti, które jedli nasi bohaterowie, znajdziecie tutaj.
Filmowe spaghetti
Na zakończenie słów kilka o jeszcze jednym śladzie, jaki makaron odcisnął w historii filmu. Mowa oczywiście o spaghetti westernie, gatunku filmowym, którego przedstawicielem był m.in. Sergio Leone. W tym włoskim podgatunku westernu nie spotkamy raczej makaronu lecz kowbojów, złoczyńców i brutalną rzeczywistość Dzikiego Zachodu. Spaghetti westerny były swoistym hołdem złożonym przez europejskich twórców jednemu z „najbardziej amerykańskich” gatunkowi filmowemu. Spaghetti westerny były realizowane małym nakładem kosztów i łączyły wpływy amerykańskie, latynoskie i europejskie. Już jutro na naszym blogu kulinarna interpretacja pojęcia „spaghetti western” – panie i panowie, czas na makaron w roli głównej!