10 rad dla każdej podróżniczki

- Cook & go

Anita Demianowicz obaliła stereotyp bezradnej kobiety i udowodniła, że samotna podróż na koniec świata może być świetną (i bezpieczną) przygodą! Na co zwracać uwagę, kiedy podróżujemy w pojedynkę? Przeczytajcie 10 rad Anity, które przydadzą się nie tylko zapalonym globtroterkom: 

  1. Przygotuj się do wyjazdu. Poczytaj o różnicach kulturowych i zwyczajach w kraju, do którego jedziesz. To, co dla Ciebie i w Twoich kręgach kulturowych jest normalne, nie musi wcale takie być gdzie indziej.

  2. Zawsze obserwuj miejscowe kobiety. Staraj się ubierać i zachowywać tak, jak one.

  3. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu. W niektórych krajach niewłaściwym strojem możesz urazić uczucia religijne, w innych, wydawałoby się „normalnym” europejskim strojem, możesz prowokować do zaczepek.

  4. Nie zakładaj, że każdy chce Cię skrzywdzić czy oszukać, ale i przyjmij zasadę ograniczonego zaufania.

  5. Żeby Twoja samotna podróż była bezpieczna, kieruj się zdrowym rozsądkiem, ale i ufaj intuicji.

  6. Słuchaj miejscowych. Jeśli mówią, że czegoś lepiej nie robić, dopytaj o powody. Słuchaj rad, ale też nie wierz ślepo.

  7. Jeśli nie szukasz „przygód”, w stosunku do mężczyzn zachowuj się chłodno. W krajach zakorzenionych mocno w kulturze macho unikaj patrzenia w oczy, które może zostać odczytane jako chęć do nawiązania głębszej relacji.

  8. Minimalizuj niebezpieczeństwo kradzieży. Zabezpiecz pieniądze w kilku różnych miejscach. Dokumenty kopiuj, wydrukuj i miej przy sobie, ale też wyślij skany na pocztę lub na dysk sieciowy, by mieć kopię na wypadek kradzieży.

  9. Uśmiechaj się. Uśmiech zawsze zbliża ludzi, otwiera ich i pomaga nawiązać relację.

  10. Jeśli masz już dość, jesteś zmęczona, przeżywasz kryzys, nie zmieniaj od razu daty biletu powrotnego. Daj sobie czas. Pamiętaj, że każdy w długiej podróży przeżywa kryzysy. To normalne.

samotna podróż 2

Fot. Anita Demianowicz

Menu: