Szef kuchni: Mateusz Czekierda

- Program kulinarny WszechSmaki TV, Szkoła gotowania

W niejednej kuchni jadł i w niejednej gotował, zdobywając zawodowe doświadczenie w Polsce i za granicą. Oryginalne nazwisko zawdzięcza węgierskim przodkom, a pasję kulinarną – tacie. Uwielbia się nią dzielić na warsztatach, które prowadzi, a najlepsze potrawy na stole stygną, gdy zaczyna snuć kulinarne opowieści. Ceni sobie kuchnię włoską i francuską z polskimi akcentami, a najważniejsza dla niego jest prostota i szacunek do korzeni. Oto Mateusz Czekierda – nowy ambasador Czanieckich Makaronów i ekspert kulinarny naszego portalu! Z Mateuszem spotkaliśmy się już w lecie zeszłego roku podczas festiwalu Wszechsmaki, gdzie wraz z aktorką Izą Kapias, naszą ambasadorką, zaimprowizowali prawdziwe, kulinarne show. To nie jedyne ich spotkanie pod banderą Czanieckich – ale nie uprzedzajmy faktów!

[slideshow_deploy id=’3544’]

Kulinarne opowieści

Po czym poznać, że ktoś kocha swoją pracę? Po tym, że przy każdej okazji i w każdych okolicznościach o niej opowiada. Mateusz nawet rozmowę o pogodzie zgrabnie przekieruje na kulinarne tory, a w jego życiu trudno znaleźć granicę między życiem zawodowym, a prywatnym. Dania, które z rozrzewnieniem wspomina, to zupa fasolowa babci i żeberka wieprzowe przyprawione wyłącznie cytryną, które jadł we Włoszech. Z pasją opowiada o najzwyklejszych warzywach, a przykłady przepisów na wyszukane potrawy wymyśla na poczekaniu, zastanawiając się głośno, jaki też będą miały smak. [slideshow_deploy id=’3548′]

Magiczny rok 2015

Pod jego przewodnictwem bielska Restauracja BLU, gdzie przez kilka lat był szefem kuchni, zdobyła prestiżowe wyróżnienia – m.in. dwukrotnie czapkę kucharską przyznawaną przez przewodnik Gault&Millau Polska. Jako jedna z 1200 restauracji na całym świcie wzięła udział w Goût de France – wielkim święcie francuskiej kuchni. Znalazła się również w gronie finalistów ósmej edycji konkursu kulinarnego Wine & Food Noble Night. W tym samym roku Mateusz został nominowany w kategorii Kucharz Odkrycie Roku przez Magazyn Kuchnia. A w listopadzie powołano go do selekcji narodowej najbardziej prestiżowego kulinarnego konkursu na świecie – Bocuse d’Or Polska – i znalazł się w kameralnym gronie ośmiu szefów kuchni i ich pomocników z całej Polski. Jak zawsze podkreśla, nie byłby w tym miejscy, w którym jest, gdyby nie wspaniała ekipa ludzi, z którą miał szczęście pracować. Jedną z nich była Anna Klajmon, którą cała ekipa Restauracji BLU wspierała, gdy walczyła o tytuł Top Chefa w polskiej edycji programu. [slideshow_deploy id=’3530’]

Najlepsze, bo polskie

W rozmowie z nim niczym mantra przewijają się frazy – polskie produkty, polscy dostawcy, polskie mięsa, polskie sery… Bardzo sobie ceni krajowe wyroby i jest zdeklarowanym orędownikiem ich stosowania na jak największą skalę. Któż inny lepiej nadaje się do roli ambasadora Czanieckich Makaronów? Mateusz z nostalgią wspomina dawne czasy, kiedy przez Polskę przebiegał szlak tranzytowy, a wiejska biedota zajadała się langustynkami, przegrzebkami i innymi frykasami, za które gdzie indziej płacono niebotyczne kwoty.

Szkoła życia

Potrzebuje nowych wyznań, bo szybko się nudzi. Pracował w najlepszych restauracjach na południu – głównie w Bielsku-Białej – a podczas zagranicznych wyjazdów chętnie zagłębiał się w kulinarne zwyczaje innych krajów. Najbliższa jest mu kuchnia włoska i francuska. Tę pierwszą ceni za prostotę i doskonałe produkty, drugą – wyrafinowanie i finezję wykonania. Tajniki tej pierwszej zgłębiał również w Polsce, podczas pracy we włoskiej restauracji w Karpatach, w której używano wyłącznie oryginalnych produktów.

Kulinarnie nieobliczalny

Jednym z takich wyzwań i jednocześnie fascynacji jest gastronomia molekularna, nazywana również – jak twierdzi, nie do końca poprawnie – kuchnią nowoczesną. Jak wspomina, już na początku swojej zawodowej drogi, jako 18-latek, eksperymentował w kuchni. Kiedy panierował polędwicę w kakao, usłyszał od swojego ówczesnego przełożonego, że jest nieobliczalny. Ale to właśnie cały Mateusz – chce gotować inaczej niż wszyscy, nie boi się próbować, a kuchnia molekularna to prawdziwe pole do eksperymentów. Mateusza fascynuje w niej wykorzystanie praw chemii, które jednocześnie jest „gotowaniem bez chemii”, na bazie naturalnych produktów – alg morskich, tapioki, mączki kukurydzianej. Wszystko jest kwestią reakcji chemicznych, podczas których cząsteczki molekularne łączą się i, przynajmniej dla postronnego obserwatora, zaczynają dziać się prawdziwe cuda. Jako szef kuchni prowadzi szkolenia i pokazy kulinarne. Teraz debiutuje w roli eksperta kulinarnego portalu podróżniczo-kulinarnego WszechSmaki.TV.    

Menu: