Przepis na tanie podróżowanie

- Cook & go

Uwielbiasz poznawać nowe miejsca, próbować nowych potraw, poznawać nowe osoby, ale… no tak, podróże kosztują. Ale, ale! Czy można podróżować i nie zbankrutować? Pewnie! Łukasz Nowak, na co dzień finansista, a po godzinach spec od budżetowych podróży z soliści.pl, przygotował dla nas przepis na tanie podróżowanie. Zobacz, jak prosto (i tanio) podróżować poza utartymi szlakami: 

 1. Bądź czujny:

  Tanie bilety pojawiają się każdego dnia. Obserwuj takie portale jak Fly4free.pl czy Mleczne Podróże oraz ich profile na facebooku, żeby być na bieżąco. Ceny lotów pomiędzy krajami europejskimi zaczynają się od 40-60 zł, a na inne kontynenty możesz je znaleźć nawet po 300 zł w dwie strony.

 2. Lataj nie tylko z Polski:

  Tanie podróżowanie wymaga elastyczności, ponieważ nie wszystkie linie latają bezpośrednio z naszego kraju. Na szczęście zaledwie kilka godzin autostradą dzieli nas od Berlina czy Pragi. Na wschód warto lecieć z Kijowa lub Lwowa, warto obserwować również Budapeszt.

 3. Podróżuj w grupie:

  Większa ekipa – większe korzyści! Dzieląc koszty apartamentu, wynajmu auta czy uzyskując zniżki grupowe, możesz oszczędzić nawet połowę w porównaniu do samotnego wyjazdu. I oczywiście razem, w obcym kraju, będzie nam raźniej w grupie. W myśl idei – nie ważne gdzie, ważne z kim!

 4. Kupony rabatowe:

  Sprawdzaj oferty specjalne i kupony rabatowe obowiązujące w konkretnych miastach. Często przy kupnie kart turystycznych, możemy w ramach jednego biletu otrzymać wejściówki do wielu muzeów i miejskich atrakcji.

 5. Ubezpieczenie auta:

  Wynajmujesz auto? Zawsze sprawdzaj co zawiera podstawowe ubezpieczenie. Zwykle nie ma tam uszkodzeń szyby czy opon, a za każdą rysę przyjdzie Ci dodatkowo zapłacić. W razie szkody, koszty wyjazdu mogą się nawet podwoić, dlatego warto zaopatrzyć się w pełne ubezpieczenie.

 6. Darmowe noclegi:

  Są ciekawą opcją dla backpackerów. Norwegia, Szwecja, Finlandia czy Islandia to kraje, w których można rozbić się z namiotem praktycznie wszędzie. Obowiązuje jedynie zasada, że najbliższe zabudowania nie mogą znajdować się promienieniu 150 metrów od obozowiska. Aby znaleźć darmowy nocleg, można również skorzystać z portalu couchsurfing, skupiający ludzi z całego świata, którzy oferują podróżnym tytułową „kanapę”.

 7. Przewodniki online:

  Zamiast kupować drukowane przewodniki skorzystaj z aplikacji i przewodników na telefon. Znajdziesz tam nie tylko atrakcje turystyczne wraz z opisami, ale też dedykowane trasy czy najciekawsze knajpki. Aplikacje te najczęściej wyposażone są we własną mapę działającą offline, czyli bez zużycia danych internetowych.

 8. Zostaw auto, wsiądź na rower:

  W większości miast Europy zamiast wynajmować auto, tracić czas w korkach i często słono płacić za parkingi – skorzystajmy z rowerów miejskich. Podróż wyjdzie nas taniej, będziemy przemieszczać się szybciej i przede wszystkim z poziomu roweru świat wygląda ciekawiej.

 9. Ubezpieczenie:

  Tanie podróżowanie, jak każde, wymaga od nas odpowiedzialności i rozsądku. Ubezpieczenie to podstawa każdego, nawet krótkiego wyjazdu. Zwykle kosztuje od 5-10 zł za dzień w zależności od celu podróży. Najczęściej obejmuje zagubienie bagażu, korzystanie z opieki medycznej w danym kraju, pokrycie kosztów leków oraz pomocy w nagłych wypadkach. Leczenie za granicą bez ważnego ubezpieczenia będzie kosztowało nas krocie.

 10. Wymiana waluty:

  Zwykle wymieniamy walutę w kantorach. Coraz bardziej popularne są kantory internetowe, które oferują lepsze kursy, co jest szczególnie ważne przy wymianie większej ilości gotówki. Coraz popularniejsze jest też płacenie kartą za granicą. Pamiętajmy jednak, że zwykle bank dokonuje przewalutowania z waluty bazowej na lokalną po niekorzystnym kursie, co może znacząco zwiększyć nasze koszty.

tanie-podrozowanie

Fot. solisci.pl

Menu: