Yalla Habibi

- Cook & go, Kuchnia irakijska

Zapraszamy do konsumpcji kolejnej opowieści o przygodach Justyny. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje podróżujących rejony Iraku, że nie można wyelimionować całkowitego zagrożenia atakiem terrorystycznym. Mimo to, nasza bohaterka ruszyła w podróż.

irak11

Spagetti w pałacu Husajna

Justyna razem z grupą znajomych zgodziła się na udział w dość szalonym projekcie, mającym rozpropagować turystykę w Iraku. Głównym miejscem „turystycznego manifestu” był Babilon, gdzie zorganizowano przeloty, pokazy balonów i motolotni. Pewnego wieczoru, w niesamowitych okolicznościach nad malowniczą rzeką Tygrys, polska drużyna paralotniarzy i międzynarodowa kadra baloniarzy ugotowała spaghetti w prezydenckim pałacu Saddama Husajna, który służył im za hotel. Brzmi surrealistycznie? To wydarzyło się naprawdę!

irak25

Gościnnie i do syta

Justyna wspominała, że spotkała się z bardzo dużą gościnnością. Zawsze była okazja do zjedzenia lub wypicia gorącej herbaty z zatrważającą ilością cukru. Porcja dania serwowanego na osobę przekraczała objętość dwóch męskich żołądków. Irakijczycy zajadają się swoim chlebem, czyli podobnym do naleśnika ciastem. Dużo mięsa i ciekawych przypraw. Szaszłyki i kebab najlepszy na świecie.

[slideshow_deploy id=”393″]

Typowe dania pochodzące z Iraku to np. nisyk czyli zupa gotowana z określonego rodzaju kaszy. Dolma, bardzo popularna w krajach arabskich potrawa podobna do polskich gołąbków, w której w liście winogron zawija się mięso z ryżem w cebuli, papryce i cukinii. Popularnym i smacznym daniem jest też kifta- specjalna bułka tarta, z której wyrabia się ciasto i formuje małe roladki, wyglądające jak nasze pierogi.

Kilka przypadkowych ciekawostek…

1. Bez wątpienia głównymi atrakcjami Iraku są pozostałości starożytnych cywilizacji: Sumerów, Babilończyków, Asyryjczyków.
2. Kraj jest nękany jest przez ogromne roje szarańczy, 40-80 milionów owadów dziennie przemierza do 80 km, niszcząc wszystkie plony na swej drodze.
3. Lewa ręka uważana jest za „nieczystą”, dlatego obrazą jest np. spożywanie nią posiłków.

irak13

Podróżowanie z Justyną zaowocowało kolejnym nietypowym przepisem kulinarnym…

Tym razem na makaron z ryżem!

Menu: